
Czym jest wariometr paralotniowy?
Wariometr to urządzenie, którego potrzebuje każdy paralotniarz do latania swobodnego. Poprzez przekazywane dźwięki lub wyświetlane informacje przekazuje prędkość wznoszenia lub opadania. Pomaga to w efektywnym centrowaniu kominów, przez co możesz dłużej cieszyć się lotem i pokonywać więcej kilometrów.
Kategorie wariometrów
W ofercie naszego sklepu mamy kilka typów variometrów. Podstawowe wariometry wyposażone są w barometr, który mierzy zmiany ciśnienia. Elektronika w nim zawarta oblicza prędkość pionową. Nieco bardziej zaawansowane mogą zawierać akcelerometr, który zwiększa czułość urządzenia. W droższych modelach pojawia się Bluetooth umożliwiający sparowanie z telefonem. Dzięki temu przekażesz dokładne dane do swojej aplikacji paralotniowej. Największe i najbardziej zaawansowane mają formę dużego tabletu z ekranem dotykowym. Wyświetlane na nich dane są w pełni konfigurowalne. Możesz załadować na nie mapy, wgrać trasę przelotu, strefy powietrzne lub korzystać z asystenta kominów.
Podstawowe
Te wariometry są wyposażone w podstawowe funkcje. Nie wymagają długich ustawień. Będą przyjazne początkującym pilotom, po prostu włącz i leć. Są małe i ultralekkie - wielkość pudełka zapałek i waga około 20 gramów. Mogą służyć jako kompan wędrówek pieszych lub jako vario awaryjne. Stodeus Minibip to proste urządzenie z wbudowaną baterią ładowaną przez micro USB. Syride Sys'one v3 zasilany jest baterią CR2450. W zestawie zawiera rzep do przyklejenia na kasku lub opaskę do przypięcia na nadgarstku. Oba modele kosztują około 300 zł. Nieco bardziej zaawansowany Stodeus BipBip Pro v2 pozwoli na podstawowe konfiguracje czułości noszenia, reaktywności itp.
Średniozaawansowane z GPS
W tych urządzeniach pojawiają się akcelerometry zwiększające czułość i szybkość wykrywania noszenia. Docenisz to, latając w słabych kominach. Możliwości konfiguracji tonu i szybkości dźwięku, czułości wznoszenia, automatycznego wykrywania startów zadowolą bardziej zaawansowanych pilotów. Pojawia się tu również możliwość zapisu trasy przelotu, przez wbudowany GPS. Ślady przelotu na strony internetowe służące jako książki lotów.
Możesz wybrać m.in.:
- wyposażony w panel słoneczny Stodeus Ultra Bip
- wyposażony w system FLARM i FANET model XC Tracer Mini V
- Syride Sys'alti v3 z wyświetlaczem
- Syride Sys'nav v3 z możliwością nawigacji
Zaawansowane
Systemy FLARM i FANET ostrzegające o innych statkach powietrznych lub przeszkodach terenowych (np. liny kolejek lub linie energetyczne) stają się w tej klasie już normą. Duże wyświetlacze umożliwiają wyświetlanie wielu potrzebnych informacji. W czasie lotu możesz mieć przed oczami mapy drogowe, sprawdzić strefy powietrzne, trasę zadania lub wspomagać się asystentem kominów. Wariometry z tej kategorii zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników i są ogromną pomocą w lotach XC.
Poczytaj o:
- prostym XC Tracer Maxx II z jednym guzikiem
- Syride Sys'Evolution z wyświetlaczem e-ink
- kolorowym Alfapilot CS z systemem FANET
- bazujących na aplikacji XCtrack AIR3 7.3 lub AIR3 7.3+ z FLARM i FANET
Nadal masz wątpliwości i nie wiesz, co wybrać? Mamy wiele dostępnych od ręki modeli o różnych parametrach. Szybko pomożemy Ci w wybraniu konkretnej opcji, która w odpowiedniej kwocie spełni Twoje potrzeby. Skontaktuj się z nami telefonicznie: 510 521 005 lub mailowo: info@gringofly.com
Leave a Reply Cancel Reply