Terminy / rezerwacje / ważność lotu / odwołania

Ile trwa sezon lotów?

Sezon paralotniowy trwa od wiosny do jesieni – w miesiącach ciężko to określić precyzyjnie, gdyż zależy to od pogody która nieustannie płata nam figle... Przeważnie zaczynamy w kwietniu lub maju a kończymy w listopadzie.

Jak długo ważny jest mój lot?

Lot jest ważny rok od daty zakupu, czyli od momentu dokonania wpłaty.

Kupiłem lot – do kiedy muszę go zarezerwować?

Musisz taki lot wykorzystać w ciągu roku. Nie znaczy to, ze od razu po kupnie musisz zarezerwować termin ale musisz wziąć pod uwagę, że sporo terminów odpada lub jest odwoływana ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, których wcześniej nie dało się przewidzieć. Lepiej nie czekać więc do ostatniej chwili na rezerwację, tylko zrobić to maksymalnie do 10 miesiąca ważności voucheru. Pamiętaj, że lot musi odbyć się w dacie nie przekraczającej ważność vouchera - czyli zarówno rezerwacja jak i lot nie może przekraczać terminu roku od daty przelewu/daty na voucherze.

Mam inną datę ważności a na voucherze a inną na przelewie, która więc się liczy?

W takich sytuacjach bierzemy pod uwagę datę z potwierdzenia przelewu.

Jak mogę zarezerwować termin lotu?

Loty rezerwujemy telefonicznie w godzinach 17:00-21:00 pod numerem 510521005 z maksymalnie 2-dniowym wyprzedzeniem. Chcąc więc zarezerwować sobie termin na sobotę należy dzwonić we czwartek lub piątek od godziny 17:00. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie powiedzieć z jakiej góry będziemy danego dnia latali oraz w jakich godzinach.

Kiedy mogę się dowiadywać czy loty w danym dniu się odbędą?

100% decyzję czy loty w danym dniu się odbędą podajemy dzień wcześniej między godziną 19:00 a 21:00 na podstawie najświeższych prognoz pogody. Potwierdzamy to wiadomością sms ze wskazaniem miejsca i godziny spotkania w dniu następnym. Nie warto dzwonić wcześniej, gdyż dopiero oficjalna decyzja zapada właśnie w przeddzień lotu po godzinie 19:00.

Czy w przypadku odwołania lotów ze względu na pogodę terminy są przekładane?

Nie, terminy są odwoływane. Klient we własnym zakresie rezerwuje sobie następny/kolejny termin.

Czy jeśli odwołacie dzień i dostanę taką informację jest szansa, że ten dzień będzie jeszcze lotny?

Jeśli dostaniesz informację o odwołanym dniu to jest to informacja ostateczna i definitywna – nie zmieniamy decyzji odwołania.

Dlaczego loty mogą być odwołane?

Loty mogą być odwołane jeśli: wiejący wiatr będzie wiał z siłą powyżej 36 km/h lub poniżej 4 km/h, nastąpi nagłe załamanie pogody, będzie niekorzystny kierunek wiatru, będzie opad atmosferyczny lub gęsta mgła, z innych powodów niezależnych od organizatora.

Mój lot został odwołany w dniu lotu, po moim przybyciu na miejsce – co teraz?

W takich sytuacjach klient powinien wybrać inny, dowolny termin. Z powodu odwołania lotu klient nie może żądać zwrotu kosztów za lot ani za wyjazd na startowisko lub dojazd na miejsce spotkania – lotu nie kupuje się na jeden konkretny termin tylko w ciągu roku od daty zakupu należy go wykorzystać.

Zarezerwowałem lot, ale nie stawiłem się w dniu jego wykonania lub powiadomiłem o tym organizatora już po otrzymaniu smsa z potwierdzeniem lotu i pinezką wskazującą miejsce i czas spotkania

Nie stawienie się w dniu rezerwacji i brak wcześniejszego kontaktu ze strony klienta wiąże się z utratą ważności lotu – lot w takiej sytuacji przepada. Można jednak dokonać opłaty za niestawienie się na lot i ponownie zarezerwować termin. Opłata za niestawienie się na lot nie wydłuża nam daty ważności lotu, a umożliwia ponowną jego rezerwację w okresie trwania jego ważności.

Do kiedy mogę zrezygnować z terminu lotu nie ponosząc przy tym konsekwencji finansowych?

Zrezygnować z zarezerwowanej daty lotu bez podania przyczyny można bez konsekwencji jednorazowo do godziny 19:00 przed dniem lotnym. Jeżeli dzień Twojego lotu to sobota, możesz go odwołać do piątku do godziny 19:00. Rezygnacji można dokonać telefonicznie, smsem lub mailowo.

Czy mogę zarezerwować termin i zapłacić za lot na miejscu?

W wyjątkowych sytuacjach akceptujemy takie rozwiązanie, lecz należy to wcześniej z nami uzgodnić i zobowiązać się do zapłaty należnej kwoty nawet w sytuacji nie stawienia się na lot.

Chcę zrobić komuś prezent, czy muszę podawać jego dane?

Nie musisz, podanie danych przy zakupie lotu jest opcjonalne. Jeśli nie podasz danych, na bilecie pozostaną puste pola, które można również wypełnić ręcznie długopisem. Musimy jednak mieć pewność, że osoba która zgłasza się do nas na lot z biletem na którym nie ma danych, to właśnie ta osoba która otrzymała lot. Dlatego prosimy aby przekazać nam informacje, które umożliwią nam identyfikację pasażera, zanim ten zgłosi się do nas aby umówić się na lot. Interesuje nas imię i nazwisko pasażera, waga, numer telefonu i ewentualnie email (lub inne dane kontaktowe) osoby której wręczony został bilet na lot.

Limity wagowe, wiekowe, zdrowotne, obostrzenia

Jaki jest limit wagi pasażera?

Dolnego limitu nie ma - górny to 120 kg. Waga pasażera to waga osoby przygotowanej do lotu w ubraniu oraz obuwiu. Za dodatkową opłatą wysokości 100 zł organizujemy loty osobom lżejszym niż 40 kg (w tym dzieciom od 6-tego roku życia - za pisemną zgodą rodziców) lub cięższym niż 99 kg (do maksymalnie 120 kg). W związku z koniecznością odpowiedniego doboru pilotów oraz sprzętu dla osób bardzo lekkich oraz bardzo ciężkich waga pasażera musi zostać nam podana najpóźniej podczas rezerwacji terminu (1-2 dni przed lotem). Jeśli w dniu lotu na miejscu spotkania którykolwiek z naszych pracowników zażyczy sobie zważenia pasażera to pasażer, ma obowiązek stanąć, na wadzę w takim stroju i z takim ekwipunkiem, z jakim ma zamiar wznieść się w powietrze. Jeśli okaże się, że faktyczna waga pasażera jest inna niż, podano wcześniej i wykracza poza zakres 40 – 99 kg pilot ma prawo odmówić wykonania lotu i lot taki bezpowrotnie przepada. Odmowa wejścia na wagę również skutkuje bezpowrotną utratą możliwości wykonania lotu. Jeśli jednak w danym dniu dysponujemy odpowiednim sprzętem i odpowiednio lekkimi lub ciężkimi pilotami, a warunki pogodowe są sprzyjające, lot może odbyć się na zasadach podobnych do tych obowiązujących w razie niestawienia się na umówiony lot. W takim wypadku opłata za niestawienie się na umówiony lot musi zostać wniesiona na miejscu gotówką przed lotem.

Jaki jest limit wieku?

Dolny limit to 6 lat, osoby niepełnoletnie loty wykonują za pisemną zgodą rodziców. Pasażer, który przekracza 70 rok życia musi na żądanie przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania lotów na paralotni.

Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne czy zakazy?

Przeciwwskazania zdrowotne dla uprawiania paralotniarstwa to choroby serca, padaczka, bardzo słaby wzrok i choroby umysłowe. Zabronione jest korzystanie z atrakcji po spożyciu alkoholu i/lub innych środkach odurzających.

Jestem po operacji kręgosłupa (lub innej), mam problemy zdrowotne czy mogę wykonać lot?

Nasi pracownicy nie są lekarzami i nie mogą oceniać stanu zdrowia klienta – każdy pasażer deklaruje swój ogólnie dobry stan zdrowia własnoręcznym podpisem. W razie jakichkolwiek wątpliwości na temat własnego stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem. Z naszego punktu widzenia ważne jest aby stan zdrowia i sprawność fizyczna pasażera pozwalały mu na wykonania krótkiego biegu podczas startu.

Czy są dopuszczalne loty "po jednym piwku"?

Absolutnie, kategorycznie NIE. Lotów nie wolno wykonywać po alkoholu, niezależnie czy było to małe piwko z rana czy duże piwko dzień wcześniej – jeśli obsługa lub instruktor wyczują alkohol od skoczka to natychmiast jego skok w danym dniu jest odwołany. Skoczek wówczas płaci opłatę za niewykorzystaną rezerwację zgodnie z cennikiem (tak jak by się w ogóle tego dnia nie pojawił w dacie wyznaczonego skoku).

Jeśli pilot lub obsługa naziemna twierdzi, że jestem pod wpływem alkoholu a nie jestem – jak to mogę udowodnić?

Pomijając zasadę "Pilot ma zawsze rację" udowodnienie swojej trzeźwości leży po stronie pasażera. Musi on zaopatrzyć się w alkotest i wykonać taki test przy obsłudze GringoFly.

Mam lęk wysokości. Czy dam radę polecieć paralotnią?

Nie obawiaj się, dasz radę! Podczas lotu paralotnią nie występuje uczucie lęku przed wysokością jakiego doświadcza się np. stojąc na krawędzi wysokiego budynku. To dlatego, że podczas startu stoimy twardo na ziemi (lub w przypadku lotów motoparalotnią siedzimy zapięci w uprzęży), a po wzbiciu się w powietrze tracimy punkt odniesienia (nie mamy kontaktu z Ziemią) i zupełnie nie czujemy wysokości. Poleciały z nami już setki osób deklarujących lęk wysokości i jak dotąd nikt nie zgłaszał żadnych negatywnych objawów czy odczuć. Przez wiele lat latania z pasażerami zaobserwowaliśmy również, że im większy lęk musi pokonać uczestnik przed lotem tym większą satysfakcję i radość czerpie on później z samego lotu. Lot taki nabiera również wymiaru zmierzenia się z własnym lękiem i pokonania go – warto podjąć właśnie z nami to wyzwanie!

Loty / tandemy

Czy mogą lecieć dwie osoby na raz?

Nie mogą, loty wykonywane są w kolejności jeden po drugim. Loty kupione w pakiecie dla 2 osób wykonywane są tak samo. Każda z osób leci na osobnej paralotni z innym pilotem. Staramy się startować szybko jeden tandem po drugim, aby obie paralotnie znajdowały się w powietrzu jednocześnie i możliwe było uchwycenie obu razem na filmie, ale nie możemy tego zagwarantować, gdyż warunki atmosferyczne na startowisku mogą ulec nagłej zmianie i start drugiego w kolejności pasażera może się opóźnić na tyle, że pierwszy zdąży już polatać i wylądować.

Jak dostaję się na szczyt góry / startowisko paralotniowe?

W dniu lotu spotykamy się zwykle na lądowisku, które znajduje się u podnóża góry z której danego dnia planujemy latać. Dzień wcześniej wysyłamy smsem pinezkę, aby ułatwić pasażerom dotarcie na miejsce. Sugerujemy zostawienie samochodu oraz ewentualnych osób towarzyszących na dole, podczas gdy śmiałkowie zamierzający z nami latać wyjeżdżają z nami na górę profesjonalnym samochodem terenowym. Jazda taka to ok. 20 min prawdziwego off-roadu i jest naprawdę atrakcyjna. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że po wylądowaniu jesteście tuż obok swojego samochodu i osób towarzyszących, które z dołu mogły podziwiać cały przebieg lotu oraz lądowanie. Do wyjazdu obowiązuje dopłata i nie jest on obowiązkowy. Można również dotrzeć na szczyt góry o własnych siłach (45 – 90 min marszu pod górę), wtedy jednak kwestię dotarcia po locie do samochodu czy spotkanie się z osobami towarzyszącymi należy rozwiązać we własnym zakresie. O zamiarze dostania się na szczyt góry we własnym zakresie należy poinformować nas umawiając się na lot. Wtedy wysyłamy pinezkę ze wskazaniem miejsca startu zamiast miejsca lądowania.

Na czym polegają akrobacje podczas lotu?

Lot z akrobacjami to lot uzupełniony dodatkowo o elementy akrobatyki powietrznej. Początek i koniec lotu przebiega tak samo jak w locie widokowym, lecz sam lot jest bardziej dynamiczny. Zabezpieczony uprzężami pasażer doświadcza bujania na boki i figur akrobacyjnych takich jak wingover, spirala, lub SAT. Pilot wykonuje ewolucje pozostając w kontakcie z pasażerem i stopniowo zwiększając przeciążenia. Jeśli pasażerowi się nie podoba, pilot od razu wraca do normalnego lotu, jeśli się podoba pilot zwiększa intensywność doznań. Przeciążenia podczas akrobacji mogą sięgnąć nawet sile 4G. Możliwość wykonania akrobacji również uzależniona jest od pogody, gdyż aby móc rozpocząć akrobacje paralotnia musi mieć duży zapas wysokości nad ziemią. Wykonywanie akrobacji wiąże się z gwałtowną utratą wysokości i może spowodować skrócenie czasu trwania lotu.

Latanie to jest to! Co mogę zrobić żeby nauczyć się latać i móc to robić częściej?

Jeśli podczas lotu z nami okaże się, że powietrze jest Twoim żywiołem w którym chcesz przebywać częściej, skontaktuj się z nami a my pomożemy Ci w rozwinięciu tej cudownej pasji. Zapraszamy do kontaktu pod adresem info@gringofly.com lub poprzez facebook.com/tandemparalotnia.

Filmy / zdjęcia / kamery / koszuli pamiątkowe

Czy lot można nagrywać swoją kamerą?

Tak, ale są pewne warunki. Aby móc nagrywać lot swoją kamerą trzeba przed lotem wykupić u nas opcję nagrywania filmów - wówczas pasażer dostaje od nas film nagrany naszą kamerą i w tej cenie może też dodatkowo używać swojego sprzętu. Jeśli chce mieć kamerę ze sobą podczas lotu - kamera musi być umieszczona w taki sposób aby nie trzymać jej w rękach - konieczny jest uchwyt na nogę, rękę lub ciało pasażera.

Czy filmy z mojego lotu mogą służyć do celów komercyjnych?

Wszystkie filmy u nas nagrywane NIE MOGĄ służyć do celów komercyjnych lub promowania innych firm czy instytucji. W celu wykorzystania filmów z lotów do celów komercyjnych obowiązuje inny cennik. W sprawie wykorzystania materiału komercyjnie - najpierw zapytaj nas o szczegóły.

Czy filmy z lotów są dodatkowo obrabiane?

W cenie filmu klient dostaje kompletny materiał od włączenia do wyłączenia kamer. GringoFly nie ingeruje w jakość i treść materiału, nie modyfikuje go w żadnym stopniu oraz nie dodaje żadnych efektów. Jedynie za dodatkową opłatą film może zostać poddany przez nas obróbce wg. życzeń klienta. Możemy np. z nagranego materiału zmontować ok. 2 minutowy teledysk z podkładem muzycznym oraz dodatkowo przechwycić kilka ciekawszych ujęć i przygotować z nich zdjęcia.

Kiedy dostanę swoje filmy z lotu?

Filmy wysyłane są w dniu lotu lub w dniu następnym na podany przez klienta adres email poprzez serwis WeTransfer lub podobny - warunkiem jest podanie prawidłowego adresu email w trakcie wizyty u nas. Sprawdzenie, czy link do pobrania filmu dotarł (czasem wymaga to zajrzenia do folderu spam) oraz pobranie filmu w terminie do 7 dni leży po stronie klienta. Jeśli klient nie pobierze filmiku na czas, link wygaśnie i pobranie filmu nie będzie już możliwe. W związku z dużą ilością filmów nie możemy zagwarantować, że po tym okresie film będzie jeszcze dostępny do ponownej wysyłki.

Jakimi kamerami nagrywany jest lot?

Kamery, które posiadamy to wysokiej jakości kamery sportowe GoPro przeznaczone do dynamicznych ujęć. Posiadamy również kamery Insta360 nagrywające wszystko, co dzieje się dookoła.

Gdzie są kamery podczas lotu, czy można wybrać jak się chce być nagrywanym?

Mamy standardowy, sprawdzony sposób mocowania kamer podczas lotu. Kamera jest na długim wysięgniku wysuwanym przez pilota podczas lotu. Pilot przed startem lub w trakcie trwania lotu podaje pasażerowi wysięgnik z włączoną kamerą skierowaną na pasażera, dając jednocześnie pasażerowi możliwość wyboru dowolnego ujęcia. Na życzenie pasażera pilot może przerwać lub zakończyć nagrywanie, skierować kamerę do przodu lub modyfikować długość wysięgnika. Nie ma możliwości wyboru innych miejsc, gdzie ma być zamocowana kamera.

Na stronie nie mogę dokupić opcji filmowania – jak inaczej mogę to wykupić?

Można to również zrobić na miejscu przed lotem. Można wtedy zapłacić gotówką. Drugi sposób to zapłacić przelewem bezpośrednio na nasze konto wpłacając odpowiednią sumę za nagrywanie a w polu tytułem wpisać "Film z lotu" – potwierdzenie przelewu za nagrywanie należy mieć ze sobą i okazać na miejscu w dniu lotu.

Czy mogę wejść/wjechać na górę ze swoim telefonem lub aparatem?

Tak. Przed lotem jest czas na zrobienie sobie kilku zdjęć pamiątkowych, a telefon lub aparat na czas lotu pasażer może schować w kieszeni swojego stroju lub w kieszeni uprzęży. GringoFly nie bierze jednak żadnej odpowiedzialności za zgubiony czy zniszczony w te sposób sprzęt.

W dniu lotu nie kupiłem filmu, czy mogę zrobić to innego dnia po locie?

Tak. Twoje filmy z lotu przechowywane są w naszej bazie danych. Przechowujemy je do dwóch tygodni od dnia lotu. Jeżeli chcesz kupić nagranie ze swojego lotu w późniejszym terminie, napisz do nas na: info@gringofly.com. W mailu podaj imię i nazwisko pasażera oraz dzień, miejsce i godzinę, w których odbył się lot. Pomocne będzie również imię pilota, który obsługiwał lot. W odpowiedzi damy znać czy mamy jeszcze Twój film i wyślemy Ci numer konta bankowego, na który wpłacisz należną kwotę (w tytule przelewu wpisz: "Filmowanie [imię i nazwisko pasażera] oraz [miejsce, data]", np: "Filmowanie Jan Kowalski, Szczebel, 21.04.2019"). Następnie wyślij do nas potwierdzenie przelewu a my po odszukaniu Twojego filmu wyślemy go na adres email, z którego dostaliśmy potwierdzenie (email zwrotny). Filmy wysyłamy przez serwis WeTransfer lub podobny.

Gdzie mogę zakupić koszulkę upamiętniającą mój lot z GringoFly?

Nasze koszulki można nabyć bezpośrednio w dniach lotnych, po wcześniejszym zamówieniu. Najlepiej zrobić to umawiając się z nami na lot. Można też zamówić je wysyłkowo. Dostępne rozmiary – Damskie XS, S, M, L oraz Męskie M, L, XL, XXL. Jeśli interesuje Cię konkretny wzór – zapytaj na info@gringofly.com. Cena koszulki w sprzedaży wysyłkowej wynosi 69zł (koszulka, pakowanie, kurier).

Vouchery / wpłaty / zwroty / faktury

Czy mogę przekazać lot innej osobie?

Każdy lot, który został opłacony – domyślnie jest przypisany do właściciela przelewu. Sporo klientów kupuje jednak loty aby wręczyć je komuś bliskiemu jako prezent. Jest to oczywiście możliwe, lecz należy nas o tym poinformować. Interesuje nas imię i nazwisko pasażera, waga, numer telefonu i ewentualnie email (lub inne dane kontaktowe) osoby której wręczony został bilet na lot. Dane te można uzupełnić w formularzu od razu w momencie zakupu lotu lub przekazać je nam w późniejszym okresie drogą mailową. Ważne jest, abyśmy mieli te informacje zanim dana osoba dzwoni do nas aby umówić się na lot.

Chcę wykonać przelew zagraniczny – czy przyjmujecie przelewy w euro i jakie są numery IBAN i SWIFT?

Tak, przyjmujemy przelewy zagraniczne również w euro. Numer BIC/SWIFT mBanku to BREXPLPWMBK. Numer IBAN uzyskuje się poprzez dodanie do podstawowego numeru rachunku bankowego kodu kraju. W polskim sektorze bankowym numer IBAN zawiera 28 znaków i otrzymuje się go poprzez dodanie do numeru rachunku kodu kraju PL: PLxx xxxx xxxx xxxx xxxx xxxx xxxx – numery kont są podane w trakcie wygenerowania płatności przelewem tradycyjnym.

Czy jeśli mam voucher muszę pokazać potwierdzenie przelewu?

Nie, voucher jest formą prezentową biletu a jak wiemy na prezentach ceny się nie umieszcza :)

Voucher jest prezentem dla innej osoby - czy można na voucherze umieścić dedykację?

Tak, można to zrobić w momencie zakupu lotu lub uzupełnić później.

Kupiłem lot ale okazał się to nietrafiony prezent – czy i kiedy mogę dokonać zwrotu?

Zwroty są możliwe w ciągu 14 dni od dokonania transakcji/przelewu. Lot podlega 100% zwrotowi pod warunkiem, że został zakupiony bezpośrednio u nas. Jeśli został zakupiony u pośrednika (np. DotPay) to podczas zwrotu zostanie potrącona adekwatna prowizja. Jeśli lot był kupowany u jednego z naszych partnerów sprzedaży grupowej wówczas zwrotu można dokonać tylko i wyłącznie u partnera gdzie taki lot się nabyło.

Kupiłem lot dla dwóch osób, ale chciałbym dokonać zwrotu opłaty za jeden z tych lotów, czy jest to możliwe?

Tak. W tym celu napisz do nas na info@gringofly.com załączając potwierdzenie płatności i podając dane do przelewu. Pamiętaj, że jeśli loty zostały kupione w pakiecie to zwrot za jeden z lotów nastąpi z różnicy jaka wynika między pojedynczym lotem a lotem dla dwóch osób. Będzie to więc mniej niż połowa wpłaconej wcześniej kwoty.

Faktura – jak mogę ją uzyskać?

Wystarczy zaznaczyć opcję Faktura VAT podczas składania zamówienia i podać potrzebne dane.