cart9 0 Cart
3 Account
Contact us
4 Info
Jaką paralotnię wybrać na początek. Sprzęt paralotniowy do latania swobodnego.
Posted by   |  10/28/2023 16:53:33   |   0 Comments
Jaką paralotnię wybrać na początek. Sprzęt paralotniowy do latania swobodnego.

Jaką paralotnię wybrać na początek?

Istnieje wiele typów paralotni. Do treningu, bardzo lekkie do zlatywania (Hike&Fly), latania swobodnego, z napędem i hybrydy. Dodatkowo każda paralotnia w inny sposób reaguje na ruchy powietrza i reakcje pilota. Klasę paralotni należy dobrać odpowiednio do Twojego stopnia zaawansowania i umiejętności. Ilość możliwości i opcji może Cię - początkującego pilota mocno przytłoczyć. Źle dobrana paralotnia stwarzać niepotrzebne zagrożenia i generować dużo stresu. Poniższy artykuł przybliży Ci niektóre opcje do latania swobodnego dostępne w naszym sklepie. Chcesz porozmawiać z paralotniowymi ekspertami i dobrze dobrać sprzęt? Skontaktuj się z nami!

Ciężkie czy lekkie?

Wiele modeli ma swoje lekkie odpowiedniki. Są lżejsze o około 1-2 kg i zajmują mniej objętości. Przypadną do gustu pilotom, którzy chcą chodzić z plecakiem po górach. Zwykle produkowane są kilka miesięcy lub sezon po swojej ciężkiej wersji. Projektanci mają więcej czasu na dopieszczanie szczegółów technicznych i zachowania w powietrzu. Lżejsza paralotnia łatwiej wzbija się w powietrze i szybciej reaguje na ruchy sterówek. Ich minusem jest nieco mniejsza żywotność i większa podatność na rozdarcia. Nie martw się - dbając o lekki sprzęt możesz przelatać pod nim nawet 400 godzin. Większość paralotniarzy spędza w powietrzu ok 20-40 godzin rocznie.

Wiek paralotni

Materiał paralotni, jego impregnacja i linki zużywają się z upływem czasu oraz pod wpływem UV, wilgoci i ciepła. Kolejnym, znacznym czynnikiem starzenia się paralotni jest bardzo szybki postęp technologiczny. Paralotniarstwo jest młodym sportem i niezwykle szybko się rozwija. Producenci w trosce o bezpieczeństwo nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Bardzo często okazuje się, że nowoczesna paralotnia z niskiego zakresu klasy EN-B dorównuje osiągami nieco starszych "wysokich" EN-B.

Przeznaczenie paralotni

Jesteśmy dystrybutorem Dudek Paragliders, Swing oraz UP Paragliders. Znajdziesz u nas pełen przekrój skrzydeł. Pierwsze kroki na naszych kursach stawiamy pod paralotnią Dudek Merlin Mono. Jest to małe i lekkie skrzydło jednopowłokowe przeznaczone do treningu naziemnego. Umożliwia praktykowanie kontroli nad paralotnią w dni o bardzo silnym lub słabym wietrze. W takich warunkach zabawa dużym skrzydłem może być trudna lub niemożliwa.

Zakres wagowy

Odpowiednio dobierz zakres wagowy paralotni do swojej masy startowej. Zakup paralotni, na której będziesz niedoważony w niektórych warunkach może uniemożliwiać starty lub mocno uprzykrzać Twoje doznania w trakcie lotu.

Jak dobrać klasę paralotni do umiejętności pilota?

Aktualnie stosowany system klasyfikacji EN dzieli paralotnie na kilka kategorii. Bierze pod uwagę reakcje paralotni na  wywoływane przez pilota testowego różne, niepożądane stany lotu. Mierzy się np. czas wyjścia ze spirali lub skręt paralotni po dużej klapie. Na podstawie testów bezpieczeństwa paralotni przyznaje się klasy:

 • EN-A - paralotnie dla początkujących lub do szkolenia, są bezpieczne w szerokim zakresie warunków pogodowych.

 • EN-B - kierowane do pilotów rekreacyjnych latających około 20 - 60 godzin rocznie. Jest to najszersza klasa, nieformalnie dzieli się dodatkowo na niską, średnią i wysoką. Na tej klasie paralotniach lata 80% pilotów.

 • EN-C - paralotnie sportowe, dla zaawansowanych pilotów. Mają lepsze osiągi, ale mniejsze bezpieczeństwo pasywne. Wymagają dużych umiejętności pilotażu i reakcji na niepożądane stany lotu np. klapy. Pilot przesiadający się na tą klase powinien latać minimum 60-70 godzin rocznie.

 • EN-D i CCC- paralotnie o najwyższych osiągach i wyścigowe, dla najbardziej doświadczonych pilotów spędzających w powietrzu minimum 100 godzin rocznie.

Jaki sprzęt wybrać na początek?

Wybór paralotni o odpowiednich parametrach i rozmiarze oraz dopasowanej do Twoich umiejętności, tempa rozwoju i terenu, po którym będziesz latał, może sprawić Ci duży problem. Uczyłeś się w naszej szkole lub chcesz skonsultować wybór z doświadczonymi pilotami, instruktorami oraz mechanikami paralotniowymi? Skontaktuj się z nami!

W ofercie GringoFly mogą zainteresować Cię:

 • Swing Mito - proste w obsłudze skrzydło, na którym prowadzimy szkolenia, doskonałe na początek kariery paralotniarza, nie ograniczy Cię w nauce, a bardziej doświadczonym da bezpieczeństwo w wymagających warunkach lotu lub startu

 • Swing Arcus RS - średnie EN-B dla młodych, ale ambitnych pilotów wchodzących do klasy EN-B

 • Swing Serac RS - lekka wersja powyższej paralotni o wadze ok 3-4 kg

 • Swing Miura RS - dobry wybór na kilka pierwszych lat przygody, dostosowana głównie do latania swobodnego, ale nadająca się również pod paralotniarstwo napędowe

 • Swing Sting RS - planujesz w przyszłości latać więcej na napędzie, ale nie chcesz tracić możliwości latania swobodnego? Sting to dobry wybór.

 • UP Rimo - szkolne skrzydło ze stajni UP Paragliders

 • UP Dena - to klasa EN-A+ tzn. komfort skrzydła szkolnego z możliwościami przelotowymi

 • UP Kibo 2 - średnie EN-B, świetne jako drugie skrzydło

 • Dudek Nemo 5 - szkolne skrzydłoPolskiej firmy Dudek ParaglidersLeave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url with http://)
* Comment:
Type Code

Shopping Cart

Cart is empty

Search

You can try some popular tags here:
Account

Skontaktuj się z nami


GringoFly
ul. Jana Styki 15
31-303 Kraków
Polska

+48 510 521 005

info@gringofly.com

Account

No account?
Create one here